Бегонія: посадка, догляд, полив, розмноження і хвороби

Ця рослина відноситься до сімейства бегонієвих і є одним з найбільш відомих його пологів, нараховуючи близько тисячі видів. Природне місце зростання – гірська місцевість на висоті 3-4 метрів вище рівня моря, вологі тропіки та субтропіки. Велика кількість різновидів зустрічається на території Південної Америки, Індії, Гімалаїв, Шрі-Ланки, Малайського архіпелагу, заходу Африки (вважається батьківщиною рослини, сьогодні там живе понад 30% видів).

Вперше ці красиві квіти в 17 столітті знайшов чернець Шарль Плюм, що відправився на Антильські острови в складі експедиції для збору нових сортів рослин. Їм були виявлені 6 видів, які дослідник назвав на честь губернатора Гаїті і свого близького друга М. Бегона. Сьогодні бегонія знайшла широку популярність. Її часто можна зустріти на володіннях любителів садівництва і в квартирах, а її вирощування – це популярне хобі.

Посадка і добриво бегоній

1/3 горщика повинен займати дренаж, над яким мають 2-3 сантиметри деревного вугілля. Потім в ємність опускають земельну ком, за допомогою почвосмеси наповнюють порожнечу, здійснюють полив. Бажано здійснювати дані маніпуляції навесні, з другої половини березня. Тоді тривалість дня і освітленість стає оптимальною.

Бульбової розсаді дають деякий час на проростання в ящику, що не заглиблюючись в субстрат. Місце варто вибрати світле, з температурою близько 17 градусів і вологістю 70%.

Щоб квітка гармонійно розвивався, отримував всі необхідні речовини і не хворів, грунт слід удобрювати. Декоративні види починають обробляти в момент появи бутонів. Процедури проводять двічі на місяць, використовуючи рідке комплексне добриво. У момент, коли формується зав’язь, вдаються до фосфорно-калійним сумішей. Азотні речовини потрібні для ампельних і інших декоративних видів. Якщо знехтувати підгодівлею, поява квіток може не відбутися.

Як і коли цвіте бегонія? Догляд та полив

Багато людей ставлять вазони з даними рослиною в своїх кімнатах, оскільки ніщо так не тішить погляд, як яскраве і рясне цвітіння кімнатного улюбленця. Бутони розкішної форми схожі на троянду, гвоздику, камелії, нарцис. Завдяки їм святкова і невимушена атмосфера створюється навіть в найбільш темних місцях. Протягом усього літа ними усіяні клумби і сади дачників. У домашніх умовах цвітіння відбувається з травня по листопад. Особливо ефектно виглядає червоне забарвлення пелюсток і інші яскраві відтінки.

Якщо ви хочете, щоб кімната була завжди прикрашена зеленими свіжим листям або яскравими суцвіттями, враховуйте наступні рекомендації:


Чи не переставляйте вазон занадто часто, оскільки даному рослині властиво сталість. Найкращим варіантом є добре освітлюється місце, якого не досягають прямі сонячні промені, так як в літню спеку високий ризик пересихання листків.
Найбільша потреба в світлі виникає в період цвітіння. Тоді горщик буде доречно розташувати на підвіконні в західному чи східному частини будинку.
Оптимальною є температура 18ºC. Звичайно, влітку на вулиці стоїть спека в 30ºC. Не варто турбуватися. Бегонія цілком в змозі витримати подібні умови.
Найкраще це тропічна рослина відчуває себе при підвищеній вологості. Тим ні менш, не варто переборщувати з обприскуванням, оскільки це веде до утворення на листках плям коричневого кольору.
Взимку, коли опалення працює на максимумі, а провітрювання приміщень здійснюється рідко, проблему сухості можна вирішити за допомогою двох піддонів. Менший переверніть і помістіть в більший, насипте навколо керамзит і регулярно змочуйте. Таким чином вдасться створити необхідний рівень вологості.
Займаючись розведенням бегоній будинку, пам’ятайте про кохання рослини до простору. Ніщо не повинно сковувати зростання.
Якщо забезпечити належне провітрювання, вечноцветущей сорти будуть радувати господаря своїм виглядом в будь-який час року. Протягів варто уникати. Занадто низька або висока температура провокує в’янення.
жовтінню і поникли вид листя можуть означати, що рослина відчуває холод, а відсоток води в грунті надмірний. У такому випадку варто дати грунту підсохнути і перемістити вазон в добре опалювальну кімнату.


Важливе значення має підбір ємності для посадки. Відмінно підійде акуратний вазон з керамічного матеріалу. Його діаметр може перевищувати розгалуження кореневої системи лише на 3 см. Використання великого горщика викликає ризик перезволоження і пізнього цвітіння. Спеціальний грунт продається в квіткових магазинах або ви можете самі змішати листову землю з перегноєм, піском, дернової землею і торфом. Оптимальна для субстрату кислотність – близько pH 6.

При поливі варто дотримуватися помірності. У рослини Вологолюбний характер, однак надмірний відсоток води в грунті здатний йому нашкодити. Щоб зрозуміти, чи потрібне сьогодні рослині додаткова волога, торкніться грунту на глибині 1,5 см.

Куди важливіше, щоб не був пересушений кімнатне повітря. Взявши це питання на контроль, вдасться уникнути висихання листочків. У літню спеку поливати бегонію доведеться частіше, використовуючи відстояну протягом 24 годин воду. Взимку полив стає рідше, а бульбові сорти і зовсім залишають без поливу.

Не варто забувати про пересадку. Найкраще для неї час – рання весна. Бегонію потрібно витягти горщика і очистити від торфу. Потім коріння кладуть на 30 хвилин у слабкий розчин з марганцівкою, після чого змивають субстрат, усувають гнилі частини, дозволяють кореневища висохнути, поміщають в новий горщик. Його ставлять на колишнє місце і в найближчі дні здійснюють частий полив.

З молодими особинами дана процедура відбувається без зайвих проблем. Однак якщо квітка зрілий, на ньому можуть з’явитися тендітні листя. Після досягнення трирічного віку бегонію ділять на кілька окремих частин.

Вічнозелені види не мають чітко виражених періодів спокою, в той час як бульбові сорти потребують тривалого відпочинку. Декоративним і кущових сортів варто забезпечити температуру в межах від 15 до 22 градусів. Щоб не знижувався відсоток вологості повітря, накрийте батареєю мокрим рушником або використовуйте спеціальний зволожувач.

Підготовка бульбової бегонії до сплячки починається в середині осені. Сигналом до дії стає всихання і відмирання листя. В даний період бажано знизити інтенсивність поливу. Після відмирання наземної частини рослини горщик з бульбою заносять в темне приміщення з температурою 10-15 градусів.

Часом рослини не хочуть йти на спокій, проте, якщо не підштовхнути їх до відпочинку, в наступному році можна не отримати рясного цвітіння. Необхідний результат досягається шляхом скорочення поливів і зрізання наземної частини.

Розмноження насінням

Садівники і люди, які бажають створити острівець природи у власній кімнаті, вдаються до вегетативного (живці, стебла, листя, розподіл бульби або куща) і насіннєвому способу.

Перший метод є найбільш поширеним і надійним. Однак і з насінням особливих труднощів не виникає. Посів на поверхні розпушування субстрату варто здійснювати в кінці зими – початку весни. Закладення в грунт не потрібно. Ємність з грунтом поміщають під скло або плівку в світлому місці. Полив проводиться шляхом розпилення води з пульверизатора або підливання рідини в піддон.

З появою сходів від покриття можна позбутися. Два місяці по тому відбувається пересадка сіянців в окремі горщики. За умови достатнього освітлення вже в перший рік на них можна буде побачити пишні квітки.

Розмноження насінням

Садівники і люди, які бажають створити острівець природи у власній кімнаті, вдаються до вегетативного (живці, стебла, листя, розподіл бульби або куща) і насіннєвому способу.

Перший метод є найбільш поширеним і надійним. Однак і з насінням особливих труднощів не виникає. Посів на поверхні розпушування субстрату варто здійснювати в кінці зими – початку весни. Закладення в грунт не потрібно. Ємність з грунтом поміщають під скло або плівку в світлому місці. Полив проводиться шляхом розпилення води з пульверизатора або підливання рідини в піддон.

З появою сходів від покриття можна позбутися. Два місяці по тому відбувається пересадка сіянців в окремі горщики. За умови достатнього освітлення вже в перший рік на них можна буде побачити пишні квітки.

Вегетативні методи розмноження

Щоб розділити кореневище, навесні проводять витяг бегонії з землі. Використовуючи гострий ніж, бульба ділять на частини, в кожній з яких повинен бути корінь, а також нирка або втеча. Обробку зрізу проводять за допомогою товченого вугілля. Потім кореневища можна розсадити в окремі ємності.

Найпростіше працювати з живцями. Цей вегетативний спосіб має на увазі їх відділення з кількома листками. Зріз варто обробити вугіллям, щоб попередити загнивання. Потім здійснюється занурення живців в пісочний, листової або торф’яної субстрат, змішаний в рівних пропорціях.

Ємності ставлять в теплому, добре освітленому місці, куди не потрапляють прямі сонячні промені. Полив повинен бути помірним. Тоді субстрат встигне висохнути на 2 см вглиб. У разі вкорінення в воді коріння з’являються в перший місяць.

Листове розмноження також не складає труднощів. Ця частина у бегонії міцна і щільна, так що з неї цілком здатні утворитися нові особини. Навіть частини листа може виявитися цілком достатньо. Коли береться ціла листова пластина, на нижній частині здійснюють надріз головних жилок. Цією стороною її кладуть на вологий, заздалегідь прожарений пісок, і залишають в нерухомому положенні. Зволоження грунту виробляють за допомогою піддону.

Приблизно через 2 місяці в місці розрізу з’являються корінці і нові особини. Коли вони міцніють і починають рости, їх відкидають в грунт з змішаного в рівних частках піску, торфу і листяної землі.

Шкідники і хвороби

Коли господар бачить, що його улюблений кімнатна квітка в’яне, першочерговим завданням стає його лікування. Щоб рослина продовжувало радувати погляд оточуючих, важливо проявити турботу про його добробут.

Загрозу для бегонії становить вплив червоного павутинного кліща, нематоди та попелиці. Вони висмоктують соки рослини, через що його розвиток притупляється, а зовнішній вигляд стає менш привабливим. Проте, вихід з ситуації є:

щоб позбутися від попелиці, коштує 2-3 рази обробити бегонію карбофосом або актеллика (дотримуйтесь тижневий інтервал між процедурами);
з кліщами відмінно справляється деррисом, Децис і інші інсектоакарициди.
З нематодами все дещо складніше. Вони обесцвечивают листя і провокують появу на коренях напливів, є невиліковними. В такому випадку квітка врятувати не вдасться.

Крім того, варто остерігатися ботрітіс, чорної і сірої гнилі, несправжньої або справжньої борошнистої роси. Щоб побороти ці хвороби, використовуйте бордоською рідиною, Швидкість, Фундазол, Кваріс і інші фунгіциди.

Трапляються і вірусні хвороби (плямистість томата, огіркова мозаїка, бактеріальне в’янення). Вони не лікуються, так що єдиним можливим виходом буде знищити рослину.

В інших ситуаціях, якщо виявити належну уважність і дотримуватися вищевикладені рекомендації, бегонія буде радувати вас своїм виглядом не один рік.

Схожі записи

Залишити відповідь