Стрептокарпус (Streptocarpus)
Показано 1–16 із 67
Показано 1–16 із 67
Стрептокарпуси – загадкові мадагаскарці.
Любов до рослин робить наше життя не таким одноманітним. Але цієї любові недостатньо для того, щоб не просто вирощувати квіти, а й насолоджуватися їх довгоочікуваним цвітінням. Щоденна праця, турбота, увага і знання агротехніки – ось що дозволяє і досвідченим квітникарям, і новачкам вирощувати у себе вдома як невибагливі, так і екзотичні рослини.
Термін «Стрептокарпус» злегка нагадує щось з роду медицини, проте до цієї науки він відношення не має. Стрептокарпус – прекрасний представник геснерієвих, родич відомих узамбарских Фіалок (Сенполій), Колер, Глоксинії (Синнінгія) та ін.
Батьківщина Стрептокарпуса – Південна Америка і Мадагаскар. Виростає цей загадковий мадагаскарець в лісах тропіків і субтропіків і на гірських схилах, де немає підвищених температур.
Більшість видів за своєю природою літофіти (в окремих випадках епіфіти). Умовно їх поділяють на дві групи:
Ксерофітні, що ростуть на відкритих площах і стійко переносять посуху.
Лісові, розташовані на закритих від прямого сонця місцях з підвищеною вологістю.Стрептокарпус
Стрептокарпус – розеткова рослина. Має укорочене стебло, яке розростається вшир. Форма листя подовжена. Довжина листя досягає 30 сантиметрів, ширина 8 сантиметрів. Вони зморшкуваті і злегка опущені.
Стрептокарпус випускає досить щільні квітконоси з 2-3 квітками. На дорослій рослині можна побачити до 100 квіток одночасно.
Сьогодні завдяки непосильній праці селекціонерів є сорти, що вражають красою махрових і напівмахрових квітів. Виведено запашні і ряболисті сорти, а також рослини з дивовижною палітрою відтінків. Облямівка і смуги фентезі, окантовка і космічні бризки, венозні переплетення і сіточки, контрастні промені і яскраве горлечко – все це опис забарвлень Стрептокарпуса. Деякі сорти мають дуже великі квіти, що досягають розміру Глоксинії.
Стрептокарпус. Догляд.
Якщо ви успішно вирощуєте фіалки, то зі Стрептокарпусами потоваришуєте однозначно. Але, незважаючи на те, що Стрептокарпуси відносяться до сімейства геснерієвих, догляд має свої особливості.
Освітлення. Температура. Стрептокарпус відмінно росте і при природному, і при штучному світлі. Ставити рослини можна на будь-яке вікно. Вони люблять свіже повітря, злегка підвищену вологість, але не переносять прямих сонячних променів.
Якщо ви хочете насолоджуватися цвітінням цілий рік, використовуйте лампи денного світла. Тривалість світлового дня має бути 12 годин і більше. Але навіть якщо немає можливості або бажання встановлювати лампи, Стрептокарпуси на пару місяців підуть на спокій, а з приходом весняного сонця знову порадують цвітінням.
Освітлення
Укоріняються живці та молоді рослини при плюсових 22-25°С. Але навіть значне короткочасне підвищення температури повітря вони переносять без проблем.
Дорослим рослинам піде на користь зниження температури до +10°С взимку. Ідеальний варіант – поставити на цей час на природне освітлення. Стрептокарпус збільшить свіжу зелену масу і зміцнить кореневу систему.
Грунт. Для рослин згубні повітронепроникний грунт у поєднанні з рясним поливом. Стрептокарпуси подібно іншим представникам геснерієвих дихають корінням, тому необхідний не тільки дренаж, але і легка повітропроникна грунтосуміш з кислотністю Рh 6,5-6,9. Прекрасно підійде грунт для фіалок з додаванням перліту до 40% від загального обсягу. Якщо готувати грунт самостійно, то беремо наступні компоненти в рівних частках: верховий торф, чорнозем, вермикуліт, хвойний перегній, перліт плюс товчене деревне вугілля (1 склянка). Діткам і молодим рослинам чорнозем не додають.
Полив. Запорука здоров’я кореневої системи, яскравого листя та якісного цвітіння – помірний полив. Вода повинна бути відстояна, тепліше кімнатної температури на пару градусів. Можливі періодичні просушування. Перезволоження субстрату загрожує загниванням коренів і загибеллю.
Полив після посухи сприяє швидкому відновленню тургору листків. Тому краще підсушити, ніж перезволожити. Періодичні короткочасні просушування земляної грудки дозволяють запобігти розвитку фітофтори та інших грибків, які не можуть повноцінно існувати без вологи.Добриво для цвітіння
Добриво. Догляд за Стрептокарпусом обов’язково включає підживку. Ідеально підійде добриво з азотом, фосфором і калієм в рівних частках, якщо мова йде про молоді зразки. Розчин з більшою кількістю фосфору і калію потрібен дорослим рослинам перед початком цвітіння. У період спокою Стрептокарпус не потребує підживлення.
Пересадка дорослих рослин відбувається наприкінці зими. Через місяць – перша підживка, яка в подальшому проводиться кожні 10-12 днів. Прекрасно позначаються на стані рослин як кореневі, так і позакореневе підживлення (без потрапляння прямих сонячних променів!).
Розмноження Стрептокарпуса.
Розмножується Стрептокарпус трьома способами:
Діленням куща.
У процесі росту і розвитку Стрептокарпуси дають бічні пасинки, які виростають і також цвітуть. Але для більш рясного цвітіння їх відділяють в самостійну ємність. Для цього видаляють старі квітконоси, потім рослину витягують з горщика, прибирають обережно субстрат, чистим ножем або лезом ріжуть на частини так, щоб на кожній з них були свої корені, місця зрізів обробляють активованим вугіллям і розсаджують в ємності.
Нарізка живців
Живцюванням.
Для живцювання беруть фрагмент здорового міцного листа довжиною 3-5 см. Один лист можна розрізати впоперек на кілька сегментів. Інший метод – відокремити від листа центральну жилку і після півгодинного просушування садити обидві частини листа вниз зрізом. Далі землю навколо легенько притискають і поміщають в тепличку.
Склад грунту: в рівних пропорціях вермикуліт, перліт і верхової торф. Основна умова – підтримка помірної вологості. Конденсат з плівки потрібно вчасно видаляти. Температура догляду 22-25°С. Тривалість світлового дня 12 годин і більше.
На появу коренів йде близько чотирьох тижнів. Ще стільки ж знадобитися для появи перших листочків дітки. Відсаджують молоді дітки, коли з’являється другий лист.
Сіянці
Насінням.
Стрептокарпуси розмножують і насінням. Щоб отримати їх, пилком одного сорту запилюють іншу квітку.
Посів насіння можливий незалежно від пори року. Для отримання потомства світловий день повинен становити не менше 12 годин. Для посіву використовують невелику плоску ємність з земляним зволоженим субстратом. Зверху насіння не присипається. Після посіву ємність накривається склом. Кожен день проводиться провітрювання (15-20 хвилин достатньо). Конденсат вчасно прибирають. Температура пророщування 22-25°С. Рослини схильні до самозапилення, тому деякі з них мають спиралевидную коробку з насінням, яка через 1,5-2 міс. з моменту появи стає коричневою. При дозріванні коробочка лопається, а насіння розлітається в різні сторони. Для збору насіння коробочку знімають з квітконосу, коли він починає підсихати. Потім загортають у серветку або папір і відправляють на дозрівання.
Молоді рослини
Перші сходи очікують через 12-20 днів. Як правило, через ще місяць саджанці пікірують. Після другої пікіровки кожна рослина отримує власне місце, наприклад, 100-грамовий стаканчик. Горщики варто збільшувати поступово. Кожен наступний на пару сантиметрів більший за попередній. У кожну тару спочатку укладають дренаж, потім легку грунтосуміш, потім саджають молоду рослину.
При вирощуванні Стрептокарпуса насінням виходять гібриди, які не повторюють забарвлення і форму материнської рослини.
У кошику немає товарів.