Квіти є символом свята та мають чудову здатність підвищувати настрій. У чому ж причина такої любові до зелені та квітів? Відповідь дуже проста: більшу частину свого часу люди, особливо жителі мегаполісів, проводять на роботі та вдома, лише зрідка вибираючись на природу. До того ж період весняно-літнього багатоцвіття триває досить короткий час. Саме тому в зимову пору особливо тішать око живі кімнатні рослини, нагадуючи про літнє тепло.
Як правильно вибрати кімнатну рослину
Кімнатні рослини рекомендується купувати в теплу пору року, тому що їх вирощують у теплицях — у місцях із підвищеною вологістю й температурою. Але якщо купівля припала на осінь або зиму, рослина має транспортуватися в упаковці, що захищає від вітру та холоду. Якщо ви квітникар-початківець, то рекомендуємо купити кімнатні рослини невибагливих порід.
Принісши рослину додому, поставте її на заздалегідь підготовлене місце, у якому немає протягів і прямих сонячних променів. Зачекайте, поки пройде деякий час, потрібний рослині для акліматизації в нових умовах. Упродовж перших 2-3 тижнів старайтеся її не пересаджувати та не підгодовувати, підтримуйте помірну температуру в приміщенні та помірно поливайте.
Кімнатних рослин є велика різноманітність — від маленьких кущиків до невеликих декоративних деревець. Класифікуються вони на декоративно-листяні, декоративно-цвітні та сукуленти. Розглянемо ці різновиди більш детально.
Декоративно-листяні рослини
Це велика група кімнатних рослин, що тішить око пишністю зеленого листя, нехтуючи красою квітів. Найчастіше представники цього різновиду належать до рослин, які не цвітуть, хоча деякі мають порівняно тьмяне цвітіння. Декоративні властивості рослин прекрасно вписуються в інтер’єрі квартири або офісу, цілорічно тішачи око свіжою зеленню.
Вибираючи рослину для офісу, відштовхуйтесь від того, яке освітлення в приміщенні переважає. За гарного штучного освітлення віддайте перевагу тіньолюбним різновидам рослин. Найчастіше це типи, які не цвітуть: драцена запашна, бегонія незграбна, аглаонема, фікус, папороть, хлорофітум, біота східна, монстера, адіантум, аспідистра, шефлера, циперус. Ці рослини переносять брак природного освітлення. Прекрасно впишуться в інтер’єр офісу підлогові декоративні дерева сімейства пальмових, а також підлогові рослини з великим листям, наприклад, монстера. Квіти в офісах це вже не просто данина моді, вони поитивно впливають на робочу атмосферу, покращуючи фізичний і емоційний стан працівників.
Для вертикального зовнішнього озеленення віконних і дверних прорізів, балконів, веранд і альтанок широко використовують ампельні рослини. Це декоративні рослини, які в’ються вгору або повзуть підлогою, вирощувані в підвісних кашпо, кошиках або в горщиках. Серед цього сімейства ампельних є декоративно-цвітні (петунія, фуксія, колумнея, хойя-восковий плющ, ахіменес) і декоративно-листяні (цисус, сциндапсус, хлорофітум). Трапляються також різновиди сукулентів (хрестовик, рипсаліс, ерифілум). Особливо популярні сорти стійкі до перепадів температур, вітрів, впливу прямих сонячних променів і опадів.
Декоративно-цвітні рослини
Мабуть, до цієї групи можна віднести більш широку кількість кімнатних рослин. Деякі з них дають не тільки квіти, а також ягоди та фрукти. Тривалість цвітіння залежить від різновиду рослини та може коливатися від одного дня до декількох місяців.
До цвітних цілорічно рослин належать:
Абутилон (Кімнатний клен) — швидкоросла невибаглива рослина, цвіте практично цілий рік, з весни до пізньої осені.
Антуріум — за достатнього освітлення можуть цвісти цілий рік. Різні сорти антуріума мають різні кольори: зелені, червоні, лілові, бордові, білі. У кожного сорту свій запах.
Бальзамін — рослина різних колірних гам: малинові, рожеві, червоні, білі. Любить яскраве розсіяне світло та простір.
Бегонія — цвіте з весни до пізньої осені. Любить тепло та вологу, яскраве розсіяне світло.
Герань — цвіте пишно та яскраво. Любить свіже повітря, нечасте, але рясне поливання. Невибаглива в догляді, любить світло.
Пеларгонія королівська — прототип герані, тільки з більшими квітками.
Гібіскус (китайська троянда) — красива швидкоросла невибаглива рослина. Любить вологу, світло та простір.
Корелія — тіньолюбна рослина, невибаглива в догляді. Любить високу вологість повітря, помірне поливання.
Пахістахіс — період цвітіння з весни до глибокої осені. Суцвіття пахістахіс жовтого або червоного кольорів. Не вибаглива в догляді. Любить рясне поливання і зволожене повітря.
Руелія — багаторічний трав’янистий напівчагарник, що цвіте практично цілий рік. Суцвіття бувають фіолетового, білого, червоного, жовтого кольорів. Любить яскраве розсіяне світло та рясне поливання.
До рослин, які цвітуть узимку, належать:
Азалія — одна з найкрасивіших кімнатних рослин, що цвітуть узимку. Цвіте рясно та яскраво. Любить рясне поливання і помірну температуру довкілля.
Клівія — непримхлива рослина, що цвіте в другій половині зими. Любить гарну освітленість і прохолоду.
Декабрист (різдвяник) — період цвітіння починається з кінця листопада. Під час цвітіння любить рясне поливання.
Цикламени — період цвітіння з осені до весни. Любить прохолоду та помірне поливання.
Цитрусові — примхливий вічнозелений чагарник. Цвітіння може відбуватися до чотирьох разів за рік і тривати кілька тижнів. Любить світло, вологу та тепло.
Гузманія — невибаглива рослина, що починає цвітіння у другій половині зими. Любить яскраве розсіяне світло, помірне поливання теплою м’якою водою.
Для будь-якого з 4 сезонів року можна підібрати гарні квітучі рослини, навесні це можуть бути спатифілум й антуріум, влітку — незабудки, дзвіночки.
Сукуленти
Сукуленти — рослини, листя яких відіграють роль водоносної тканини. Зазвичай, цей різновид належить до вічнозелених багаторічних рослин різних родин. До сукулентів, які зберігають вологу в листі, належать алое, хавортія, ліпопс, очиток, молочай, товстянка. До сукулентів, які накопичують вологу в стеблі, належить більшість різновидів кактусів.